27 Ocak 2012 Cuma

Çok okuyan mı bilir Çok gezen mi ?Çocukluğumuzda kaç kez duyduk kim bilir: “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” Cevaptan çok, sorunun kendisi önemliydi sanki. Ortada derin bir ikilem varmış gibi ciddiyetle yöneltilirdi soru. Her seferinde “Çok okuyan!” dememiz beklenirdi. Galiba ilköğretimdeki öğretmenlerimiz, okuma sevgimizi böyle artırmaya çalışırdı. Çok okumakla çok gezmek asla yan yana gelemezmiş gibi… Bense okumayı da gezmeyi de tutkuyla seven biri olarak  ikiye bölünürdüm. Hiçbir zaman ısınamadım bu yapay ikileme, okumanın da içten içe bir seyahat olduğuna inandığımdan, her kitabın bizi başka bir yolculuğa çıkardığını düşündüğümden. Okuyarak gezmek, her kitabı başlı başınabir serüven sayarak bir başka ortama, bir başka yaşama uzanan bir yolculuk yapmak mümkündür çünkü. Gezerken de her insanı ve her hayatı bir kitap gibi düşünerek dünyayı okumak da mümkün. Okumak ve gezmek aslında o kadar iç içe ki…

3 yorum :

francesca mckennitt dedi ki...

Al benden de o kadar. Bence buradaki gezmek aylaklık olabilir yanyana gelemiyorsa, bizim sevdiğimiz türden bir gezme değil:)
Bu arada yazıdan çok fotoğrafa kilitlendim, bunu daha önce bir yerde görüp aşık olmuştum ama kaydetmeyi akıl edememişim. Sonra ara tara bulamadım, derkeeen burada görünce bir mutlu oldum bir mutlu oldum:)

Profösör dedi ki...

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bilimde temel olan okumaktır. Okumak hayatımızın her anında herşeyden aldığımız dersleeşdeğerdir. Okumak mı, gezmek mi dediğimizde gezinin de okumak için bir mecra olduğunu düşünebiliriz. Fakat sadece okumak için düşünülüp ve tasarlanan mecralar ise başta kitap gelmektedir. Her türlü mesaj veren ve bilgilendien edebi sanatlar okumanın sanatsal boyutlarıyla insan ruhunu terbiye eden bir yönü de vardır. Edebiyatın doğşu bununla ilgilidir. Edebiyat her türlü yapıtta temel bir ana fikir oluşturmak için vardır. Bir tiyatro oyununda, bir sinemanın senaryosunda resimde heymelde bir konspt halinde mevcuttur.

Berra dedi ki...

francesca mckennitt : selencim sevindim tekrar fotografı bulmana :)

profösör : okumak bir derya bizler ise birer balık :) sağlıcakla kalın :)