8 Ekim 2010 Cuma

Gezi - Ballıca Mağarası ( Tokat )

BALLICA MAĞARASI Gizemli Yolculuk Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri. Bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor.
Ballıca Mağarası'ndaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibi. Yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilen Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Mağaranın ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, her adımda hayrete düşüren, heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkmak gibi.
Ballıca Mağarası, Tokat'ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü'nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası'na ulaşan 8 km'lik yol, Kral Yolu'na bağlanan Selçuklu Dönemi'ne ait bir köprünün yanından geçiyor. Yapımı 1238 yılına tarihlenen ve 2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Mahperi Sultan Kervansarayı da Mağara yolu üzerinde yer alıyor.
1987 yılında başlayan araştırma ve haritalandırma çalışmalarını 1995 yılında yapılan yürüme yolları ve ışıklandırma çalışmaları izlemiştir. Ballıca Mağarası, kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir ve ziyarete açılan bölümlerinde 8 salon gezilebilir. Ortalama sıcaklığı 18 C ve ortalama nem oranı % 54 olan mağaranın bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır.
Havuzlu Salon Girişin hemen ardında yer alan Havuzlu Salon'daki yüksek sıcaklık ( 20°C ) ve düşük nem oranı, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış, pul pul kabarmış bir görünüme büründürmüştür. Havuzlu Salon'da harç kullanılarak oluşturulmuş dikdörtgen bir yapı yer almaktadır. Harçlı yapı, mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret etmektedir.
Büyük Damlataşlar Salonu Havuzlu Salon, sütun ve sarkıtlardan oluşan dar bir geçitten sonra mağaranın en geniş alanı olan Büyük Damlataşlar Salonu'na açılır. Kırık hatlar boyunca oluşan sütunlar doğrusal bir yapı gösterir. Salondaki küçük havuzlar, mağara incileri ile kaplıdır. Salonda nem oranı yüksektir ve açık havaya oranla 4 kat daha fazla oksijen bulunmaktadır. Dev boyutlu sarkıt ve dikitler ve izlenen kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkleri görkemli bir görünüm oluşturmaktadır. Bu muhteşem salondan kuzey ve kuzey doğu yönünde ilerleyen yürüme yolu, Çamurlu Salon, Fosil Salon ve Yarasalar Salonu'na ulaşır.
Çamurlu Salon Yatay bir geçitle ulaşılan salon, blok, sarkıt, dikit ve küçük havuzlardan oluşmaktadır.
Fosil Salon Mağaranın en üst noktasında bulunan salonda sıcaklık 24°C'ye kadar ulaşır. Mağaranın en yaşlı salonlarından olan bu salonda mutlak nem % 40'tır.
Yarasalı Salon Cüce Yarasaların yaşam alanı olan Yarasalı Salon'a ip kullanmadan inmek mümkün değildir. Uzunluğu 25- 35 m. , genişliği ise 8-20 m'dir. Gelişim halindeki sarkıtları, mağara gülleri, mağara iğneleri ve damlataş havuzu ile mağaranın genç salonlarındandır.
Çöküntü Salon Kuzey - Güney yönünde bulunan, Muhteşem Galeri olarak da adlandırılan galeriye bağlanır. Salon, adını tabanında bulunan iri bloklardan alır. Bloklar arasında bulunan derin kuyular mağaranın alt katlarında bağlantılıdır. Tavandan 3 m. yukarda bulunan kalsit oluşumların sınırları, yeraltı suyunun geçmişteki seviyesini gösterir.
Sütunlar Salonu Çöküntü Salon ve Bloklu Mahzen'den sonra, geçilen bir köprü ile Sütunlar Salonu'na ulaşılır. Mağaranın en büyük sütunu olan, 18 m. boyunda ve 8 m. çapındaki sütun bu salonda yer almaktadır. Sütunlarla odalara ayrılmış büyük bir galeri görünümü veren salonun tavan yüksekliği yer yer 15 m'yi bulur.
İkiye ayrılan yürüme yolunun kuzey yönü, Mantarlı Salon'a, güney yönü ise Yeni Salon'a ulaşır.
Mantarlı Salon İri soğan sarkıtlar ve salona adını veren mantar şeklinde gelişmiş dikitler etkileyici bir görüntü yaratır. Damlalık sarkıtların en güzel örnekleri bu salonda bulunmaktadır.
Yeni Salon Mağaranın en genç salonu olan Yeni Salon'da yer alan büyük sarkıt, dikit ve havuzların yanı sıra, yaprak, perde ve pırasa şeklindeki oluşumlar büyüleyici görüntüler oluşturmaktadır. Salonun sonuna doğru, 65 m. derinlikte yer alan göle, mağara suyunun aktığı Sifon yer almaktadır. Mağaranın gezilebilen son bölümünde ise renkleri ve oluşumlarıyla şaşırtan genç soğan sarkıtlar yer almaktadır.


O kadar çok dağ geçtik ki , o virajlarda hem korktum hemde aşağıya bakmaktan kendimi alamadım :) 

Burası yüksekliğin yarısı sadece biz bunun gibi bi yüksekliğe kadar çıktık.. inanılmaz ama oralarda köyler vardı çok şaşırdım..

Burası mağaraya çıkan yer restoranmış sanırım ama faaliyette deildi..Mağaraya giriş 5 tl öğrencilere 2.5 tl içeride aydınlatmalar var rahatça gezilebilio yani..o kadar çok derine indik ki ve aynı yolu tekrar çıktık ama bi gram nefesim tıkanmadı yani :)  içerisi soğuktu biraz ve ıslak  sürekli pıt pıt bişiler damlıyo .. ordan oraya yarasalar uçuşuo falan hatta bi adamın yüzüne yapıştı şırrak diye ahahaah :)) tabi bu şaka :)

Bunlar benim çekimlerim pek iyi değiller ama  dilerseniz bu siteden  diğer görüntülerine de bakabilirsiniz..

7 yorum :

bir güzel çift dedi ki...

yine güzel bilgilendirici,bol fotoğraflı bir o kadar da keyifli bir yazı...ooohhh gez bakalım gez :)

Berra'nın Çöplüğü dedi ki...

saol cnm benim :) bakan okuyan gözlerine sağlık.. az kaldı ama gezi bitiyo yakında :)

!! Şekerperisi !! linstylebutik@hotmail.com dedi ki...

canım ben Tokatlı olmama rağmen yani babam tokatlı hiç gidip böyle güzel bir yeri gezme fırsatım olmadı gerçekten güzelmiş ama mağara..
bizimle paylaştığın için sağol gidemesekte sayende görmüş kadar olduk tatlım.
birde keçeleri sormuşsun bulamadım diye bijulandlardan veya bir çok boncuk ve takı malzemesi satan yerlerden temin edebilirsin canım
sevgiler...

ŞANSLI dedi ki...

Ne kadar ilginç bir mağra...İlk defa duydum bu mağrayı...İnsan bu sanal dünyada gezeken neler öğreniyor.Teşekkürler Berra'cım:)

zeliha (umutsepeti) dedi ki...

Maşallah sana,onca resim çekmişsin,üşenmemiş tek te yazmışsın..Tebrik ederm helal ayrca :) mağaraların resmine bakarken sanki gezdim dolaştım oralarda :) emeğine sağlık,hoş bir paylaşım olmuş..sevgilerimle..

O.K.A.- MAVİ TUTKU dedi ki...

Çok güzel resimler, çok güzel bir paylaşım olmuş bu.

Berra'nın Çöplüğü dedi ki...

şekerperisi hemşeriyiz desene :) umarım sende gidip yerinde görürsün bu güzellikleri cnm.. keçeler konuusnda da tşk ederim en kısa zamanda alıcam cci broşlar yapıcam :) çook saol cnm muck :)


Şanslıcım cidden öyle hem ilginç hem gizemli :)) tşk ederim cnm sevgiler :)


zelihacım çookkk tşk ederim tatlım yaa hoşunuza gittiyse ne mutlu :)) inş yerinde ziyaret etmek te nasip olur .. öperim cnm çok tşkler :)

Mavi tutku, çok tşk ederim ziyaretine çok memnun oldum.. :=)