4 Mart 2010 Perşembe

Antonio Lucio Vivaldi'nin Doğum Günü

Kimdir bu "KIZIL PAPAZ" lakaplı vivaldi benim gibi merak edenler için kısa bi araştırmadan sonra  bildiklerimi  burda da paylaşayım dedim.. bi ara klasik müziğe takmıştım..halada ara sıra dinlerim..

'Kızıl Rahip' lakaplı VİVALDİ, 332 yıl önce bugün dünyaya geldi.
Vivaldi barok donemi italyan muziginin en onemli bestecisidir. İlk müzik eğitimini babasından almıştır.Müziğin yanı sıra papaz eğitimide  alan Antonio Vivaldi 1703 yılında resmi ilk görevine atandı. Ama aynı yıl başka bir işe daha girdi. Ospedale della Pietà adındaki bir kızlar yetimhanesinde keman öğretmeni oldu. Buradaki görevi yetim ya da sakat kızlara keman çalmayı öğretmek ve onlara konserlerde seslendirmeleri için her ay iki konçerto yazmaktı. 1709 yılında bu görevinden ayrılmak zorunda kaldi.(bazı rivayetlere göre müzik yüzünden görevini aksattığı için kovulduğuda söylenir) Bu dönemde Vivaldi besteci olarak dikkat çekmeye başladı. Op.1 sonat seti 1705 yılında yayımlandı..

1723 ile 1724’te Roma’daki karnaval mevsimi için üç opera yazdı. Yine 1723’te Vivaldi, Pieta’nın yöneticileriyle ayda iki konçerto besteleme konusunda anlaştı. 1725’te yazdığı eseri Op. 8, Il cimento dell'armonico e dell'inventione ile ünü daha da yayıldı. Bu yıllarda opera sanatçısı Anna Giraud ile ilişkisi başladı.


Vivaldi 
özellikle çocukların eğitimi için bestelediği konçertoları ile ünlüdür
her çocuğa zorlandığı durumlara göre eser yazarmış.1737’de görev yaptığı Ferrara’nın yöneticileriyle Vivaldi arasında sergilenecek operaların seçimi konusunda çıkan anlaşmazlık Vivaldi’nin işinden olmasına yol açtı. Bu olayın ardından Vivaldi, Amsterdam’a yerleşti. 1741’de Graz’da Anna’yı dinlemek için Avusturya’ya yaptığı yolculuğu sırasında Viyana’da konakladığı bir dulun evinde öldü. Hemen aynı gün kimsesizler mezarlığına gömüldü.

Vivaldi'nin Amsterdam'da basılmış eserleri 100 konçerto ve 40 sonattır. Besteciliğindeki yaratıcılık ve çeşitlilik inanılmaz boyuttadır. 94 opera yapıtı olduğu rivayet edilir ancak bugüne kadar sadece 19 tanesi bilinmektedir. 500 kadar konçerto yazdığı sanılmaktadır.


Vivaldi hayalinde canlandırdığı resimleri müzik haline getirmiştir. Eserlerinde, hayallerine verdiği başrolü açıklayıcı sonelerle destekler. En ünlü eseri sayılan Op.8 içerisindeki Dört Mevsim (le quatro stagioni de'anno)konçertosunda mevsimler kendi özellikleri ile anlatılmıştır. Vivaldi'nin bu muhteşem eseri uzun yıllar sonra Beethoven'a da ilham kaynağı olmuş ve Pastoral Senfoni bu şekilde ortaya çıkmıştır.


  Günümüzde klasik müzikle ilgilenmeyenlerin bile bildiği  dört mevsim adlı eseri  4 ayrı konçerto eserinin toplanmasından oluşmuştur.İşte o muhteşem eser ..
 

Kaynak :wikipedia,internet 

Hiç yorum yok :